web analytics

Noul principal de la FC Argeş, locul 3 cu România la Mondialul de tineret

Augustin Eduard a revenit în funcţia de antrenor principal al echipei FC Argeş, acesta ajungând să preia postul de la Emil Săndoi, cel care a plecat de la cârma echipei după rezultatele modeste de la începutul acestui an. Cariera de jucător a acestuia a fost marcată de marea performanţă realizată de echipa naţională de tineret a României la Campionatul Mondial de fotbal de tineret, competiţie care a avut loc în anul 1981 în Australia. Acea întrecerea a dus cel mai important rezultat pentru echipa noastră, România terminând competiţia pe locul 3, Augustin Eduard fiind om de bază.
România a trecut de o grupă cu Brazilia şi Italia
Aventura echipei noastre la acel Mondial a fost una de poveste. Naţionala noastră a fost repartizată în grupa B, acolo unde marile favorite erau de departe Brazilia şi Italia. Primul meci a fost împotriva echipei Braziliei, iar jocul a fost unul în mare parte echilibrat. Cu Augustin Eduard titular, echipa noastră a reuşit să termine la egalitate, scor 1-1. Golurile au venit pe final de meci, Lemoir reuşind să deschidă scorul în minutul 67, dar formaţia noastră reuşea să egaleze prin Zamfir, în minutul 82 al disputei. Al doilea joc era împotriva Coreei de Sud. Soarta partidei a fost decisă de un gol venit în minutul 5, atunci când Stere Sertov a reuşit să puncteze şi a stabilit chiar scorul final al meciului. Astfel, România avea trei puncte după primele două etape ale acestei grupe.
Meciul cu Italia a fost decisiv
Duelul cu Italia a fost unul decisiv, echipa României având nevoie de măcar un egal. A fost obţinut chiar mai mult, şi asta pentru că tricolorii, cu Augustin printre ti-tulari, aşa cum a fost şi cazul meciului cu Coreea de Sud, reuşeau să se impună cu scorul de 1-0. Romulus Gabor a marcat unicul gol al meciului în minutul 56, acesta reuşind să transforme în gol o lovitură de la 11 metri.
Augustin Eduard a fost eroul
meciului din sferturi
Pentru echipa României a urmat un meci foarte important cu naţionala celor din Uruguay. Confruntarea a fost una foarte complicată, iar tricolorii au reuşit să se califice în faza semifinalelor acestei competiţii. Augustin Eduard a fost un om decisiv pentru partidă. Acesta a deschis scorul după 24 de minute din meci şi a deschis drumul echipei către o performanţă uriaşă. Sud-americanii au reuşit egalarea în minutul 69 al meciului, dar numai că tricolorii au dat lovitura în minutul 84 al disputei. Fisic a dat lovitura în minutul 84 al confruntării şi a reuşit să califice formaţia României în penultimul act al duelului.
Înfrângere în semifinala cu RFG
Tabloul competiţiei a fost unul dificil pentru tricolori şi, după me-ciurile cu Brazilia, Italia sau Uruguay, în semifinale venea un meci foarte greu. Echipa noastră trebuia să treacă de RFG. Nu mai trebuie su-bliniat că Augustin Eduard a fost titular şi la acest meci, iar duelul a ajuns să fie tranşat de un gol venit în prelungirile meciului. Schoen a marcat în minutul 103 şi oprea marele vis al tricolorilor pe tărâmul de la Antipozi.
Locul 3 a fost obţinut după o victorie în faţa Angliei
Finala mică a fost disputată împotriva echipei naţionale a Angliei. Englezii ratau finala după ce pierdeau meciul cu cei din Qatar, o foarte mare surpriză la acea vreme, iar meciul cu România avea o miză importantă pentru ambele echipe. Gabor a marcat unicul gol al meciului, reuşita acestuia venind în minutul 36 al meciului.